Három izgalmas magyar projekt került be az idei Cartoon Springboardra, melyek a felnőtté válás rögös útját és a gyerekkori baráti kapcsolatokat veszik górcső alá.
Október 26. és 28. között, Valenciában rendezik meg a Cartoon Springboardot, mely Európa animációs egyetemeiről az elmúlt években kikerült fiataloknak nyújt lehetőséget bemutatni filmterveiket, és segít gyakorlatot szerezni nekik a pitchelésben. A háromnapos eseményen egyrészt az animációs szakma szereplői (műsorszolgáltatók, forgalmazók, gyártók, sales ügynökök, stb.) tartanak előadásokat és látják el hasznos tanácsokkal az alkotókat, másrészt a fiatalok prezentálják ötleteiket. Az idei Cartoon Springboardra 24 projekt került be, köztük három magyar filmterv.
Lovrity Anna Katalin suli előtt álló korosztálynak szánt A rózsaszín fű című sorozata a barátságról szól, melyből kiderül, hogy amit egymástól kaptunk vagy tanultunk, az segíthet átvészelni a nehezebb pillanatokat, még akkor is, ha már távol vagyunk egymástól. Főszereplője Rozi és kék lova, Zafír, akik a pilot epizódban elutaznak, hogy messze földön élő jóbarátjukkal, Fannarttal találkozzanak, aki egy különleges kis ajándékkal lepi meg őket a látogatás végén. A széria közvetetten arról is beszél, hogy mit tanulhatunk más kultúráktól, és ez hogyan segíti az otthoni boldogulásunkat.
A sorozat a 9. CEE Animációs Fórumon elnyerte a Cartoon Media díját, ami egyenes bejutást jelentett az idei Cartoon Springboard pitchfórumra. A rózsaszín fűt a CUB animációs stúdiónál fejleszti a rendező, producere Gelley Bálint. A sorozat áprilisban kapott támogatást a Nemzeti Filmintézettől. Katát korábban kérdeztük a fórumról és a sorozattervéről.
Lovrity Anna Katalin: A rózsaszín fű
Richolm Orsolya Tanár úr (Senior Crush) című filmterve szintén a CEE Animációs Fórum díjával kvalifikálta magát a Cartoon Springboardra, ugyanis az egész estés filmek kategóriájában különdíjat nyert. A Tanár úr a 2000-es évek Budapestjén játszódik, főszereplője a 16 éves, szeretetéhes Piroska, aki minden alkalmat megragad, hogy a középpontban legyen. Egyetlen ember lát át a felszínes viselkedésén: a suli mogorva és szűkszavú rendszergazdája, Ivrigy. A lány idővel elkezdi értékelni a férfi őszinte érzéseit, ez az új tapasztalat pedig lángoló szerelmet gyújt iránta, viszont a férfi visszautasítja. A szeretetéhség és az elutasítás között vergődő lány lassan kialakítja azt az empatikus ént, amely elfogadni és adni is képes a hőn vágyott, őszinte szeretetet.
Orsi az SZFE filmdramaturg szakán végzett, de már tanulmányai alatt készített analóg technikával animációs kisfilmeket, melyeket többek közt a Primanimán is láthattunk. Korábban már interjúztunk Orsival, akkor a rövidfilmjeiről is kérdeztük (amik megtekinthetők online), nemrég pedig a Tanár úr című projektről árultak el részleteket a producerrel, Ausztrics Andreával.
Richolm Orsolya: Tanár úr
A harmadik bejutott projekt Teleki Kitti Trixie the Pixie című young adult projektje, melyet online streamingre terveznek. "Elég jó vagyok? Hogy tudom az életem a legteljesebben élni?" Ilyen kérdésekkel küszködünk mindannyian. A projekt egy rajzfilmfigura, Trixie szemszögéből vizsgálja a fiatal felnőttkor átmeneti időszakát, küzdelmeit és örömeit. Trixie hasonlóan dokumentálja ezt a korszakát, mint mi: Instagramon keresztül, néha a saját alkotásait is megosztva. De nem próbálja meg úgy beállítani magát, mintha tökéletes lenne. Mindent megoszt, a tökéletlenségét, a szeleburdiságát és a hibáit is, amiket mi megpróbálunk elrejteni. A projekt arra hívja a fiatal nézőket, hogy Trixie példáján keresztül megtanulják kezelni a stresszt, a szorongást, a társas kapcsolatokat és az életet.
Teleki Kitti: Trixie the Pixie
A korábbi években is több magyar alkotó volt jelent a Cartoon Springboard-on. 2020-ban Csánki Zsófia Urban Bourbon című sorozattervét mutatta be. 2016-ban három magyar projekttel is részt vettek: Rónyai Balázs Betontenger című játéktervéve, Farmosi Emi Fruitloopery című szériatervével, illetve Bera Nándor Pony Tale című szériaötletével. 2015-ben szintén három magyar projekt szerepelt az eseményen: Gellár Csaba Blackwood, valamint Kreif Zsuzsanna és Bognár Éva Katinka Operation Burning Corset című sorozattervei, illetve Gelley Bálint és Tünde Vollenbroek That’s Not Nice című cross-média projektje.