Írások animációs filmekről, hosszra, formára és nemzetiségre való tekintet nélkül

Dot & Line

Dot & Line

Kicsik és tinik is nagyszerű filmeket láthatnak a 12. Primanimán

2024. október 15. - dotandline

Az október 16. és 19. között tartott Primanima fesztivál ismét kiemelt figyelmet szentel az ifjabb közönségnek: a három korosztályra bontott gyerekfilmes versenyprogram mellett a PrimaTeen várja a tinédzsereket izgalmas animációkkal.

A gyerekfilmes versenyprogram kurátora, Búzás Anna médiaértés-oktató három korosztály számára válogatott össze változatos animációkat a világból. Az ovisok láthatják Julia Ocker legújabb vicces állatmeséit, a Gömbhalat és a Hétalvót. A szeretet és gondoskodás különböző rétegeit mutatja be a gyönyörű képi világú, stop-motion technikával elkészített dél-koreai Akku Anyu, ahol egy elem óvodai munkáját ismerjük meg: működik a szappanbuborékfújóban, méri a lázat a lázmérőben, és amikor tűz üt ki, akkor is az ovisok segítségére siet. A sok fesztivált megjárt és több rangos díjat is bezsebelő francia Sütés Borisszal c. animációban egy olyan kis pék fiúval ismerkedhetnek meg a gyerekek, aki egyik napról a másikra allergiás lesz a lisztre és nem tud több kenyeret sütni, de a barátai a segítségére sietnek.

hello_summer_children_filmstill.jpg

Martin Smatana, Veronika Zacharova: Hello Summer!

Szintén a barátság a központi témája a német Csavarás és a litván Paták a korcsolyapályán c. animációknak, ahol a főszereplők nem mindennapi helyzetekben találják magukat: a zoknibarátok elkeverednek a mosógépben és miközben egymást keresik, új barátokra is szert tesznek, a malac és a tehén a jég alatt lakó magányos hallal ismerkednek össze. Martin Smatana és Veronika Zacharova animációi már többször is szerepeltek a Primanimán, most legújabb filmjüket, a Hello, nyár! című alkotást a kisiskolás korosztálynak fogjuk levetíteni, amelyben egy mókás nyaraláson vesz részt egy család, itt bármi megtörténhet, furcsa, hétköznapi tárgyak válnak fontos alkotóelemekké, vizuálisan nagyon izgalmas világ tárul elénk.

A digitális világ és valóság kettőssége és ellentéte is több filmben megjelenik, a portugál Az elfoglalt szemű lányban egy kislány teljesen érzéketlenül elsétál minden mellett addig, amíg ki nem repül a telefon a kezéből, ekkor veszi észre, hogy mennyivel érdekesebb és csodálatosabb az a környezet, amely körülöleli, a cseh A világ, ami körülveszben pedig egy lány egész nap egy játékot játszik a telefonján, ügyet sem vet a nagypapájára, de egy hatalmas vihar kizökkenti őt, megérzi, hogy az esőcseppek hangja sokkal igazibb a valóságban és újra tud kapcsolódni a nagypapához. Az orosz Egy hófehér nap c. film varázslatos világot tár elénk, kortól függetlenül mindannyian belemerülünk a Yuri Norstein világát megidéző rajzanimációba, ahol gyermeki szemmel csodálkozhatunk rá a világ apró, egyszerű, hétköznapi történéseire.

bunnyhood_primateen_filmstill.jpg

Mansi Maheshwari: Bunnyhood

A Primanima állandó programja a tizenéveseknek szóló PrimaTeen versenyprogram is, melynek kurátora Bartal Dóra animációs és filmes szakíró. A szekció összeállításában idén is fontos szerepe volt annak, hogy a filmek köztes nyelvet nyújtsanak a serdülők és az őket körülvevő társadalom között. A filmek olyan kérdésköröket érintenek a szekcióban, melyek a kamaszok mindennapi gondolatait foglalkoztatják, mint a  barátság, a másikhoz való kapcsolódás, a bántalmazás, a krízishelyzetek megélése. Mind-mind olyan témák, melyekről nem könnyű beszélgetni, ugyanakkor elengedhetetlen a róluk való közös gondolkodás.

Három magyar film is szerepel a PrimaTeen két szekciójában: Hlavay Bence diplomafilmje, a Megenném, ha bírnám középpontjában a nosztalgia, az idő múlása és a régi nagy barátságok állnak, amikor a húszas éveiben járó Marci hazalátogat és megpróbálja felvenni a fonalat a barátaival az életük fontos helyszínein kirándulva, azonban Marci nem tudja átengedni magát a régi idillnek, a dolgok mintha megváltoztak volna és ő folyton elkalandozik. Urszán Csenge Corvus Anamnesis című filmjében is a meghatározó élmények és gyerekkori helyszínek, tárgyak, emlékek kerülnek a fókuszba, amikor a főszereplő a nagy költözködés közepén megtorpan egy kicsit és visszaemlékszik a gyerekkorára a házban, ahol felnőtt.

the_girl_with_the_red_beret_children_filmstill.jpg

Janet Perlman: The Girl With The Red Beret

Hegyi Olivér legújabb kisfilmje, a Lifeglow egy önéletrajzi vonatkozású sorozat első epizódja, amely kamaszkori álmokról, nosztalgiáról és jövőképről, tervezésről és újratervezésről szól a budapesti reptéren vesztegelve a legkorábbi órákban, ahol minden unalmas, de mégis várakozással teli. Egy vakbélműtét történetén keresztül foglalkozik a hazugsággal és következményeivel a rajzstílusában az iskolapadba vésett firkákat megidéző Bunnyhood, a kilenc perces tomboló rémálom Mansi Maheshwari rendezésében. Subarna Dash filmje A lány, aki a budiban élt egy tízéves kislányról szól, aki a vécében találta meg a biztonságot nyújtó menedékét, azonban az itt eltöltött nyugalmas élete egyúttal unalmassá is válik, így megpróbál megküzdeni a megszállottságával, hogy eligazdjon az életben.

A gyerekfilmeket és a PrimaTeen programját Herczeg Zsófi animációs szakíró, oktató, Fábián Noémi képzőművész, oktató, valamint Bindics Gábor kultúraszervező fogja zsűrizni. A gyerekekből álló PrimaKids zsűri tagjai idén a budaörsi Herman Ottó Általános Iskola diákjai lesznek, akik maguk is járatosak már az animációs filmkészítésben.

Forrás: Primanima

süti beállítások módosítása