A Filmarchívum vimeo csatornáján napokat lehet eltölteni, annyi szuper filmet tettek elérhetővé. Ahogy korábban írtuk, a Filmarchívum 90 irodalmi adaptáció, történelmi film, ifjúsági, rajz-, mese- és dokumentumfilm ingyenes online hozzáférését biztosítja a koronavírus miatt bevezetett digitális oktatáshoz és az otthon maradni kényszerülők tartalmas szórakozásához. Ezek között 6 klasszikus egész estés magyar animáció és 12, főleg gyerekeknek szóló rövidfilm található. De ha jobban átböngésszük a csatornát, találunk még 12 animációs kisfilmklasszikust: Rófusz Ferenc Oscar-díjas A légy című filmjétől kezdve, Jankovics Marcell cannes-i Arany Pálma-díjas Küzdők című animációján át Nepp József Öt perc gyilkosság című szatírájáig. A teljes lista:
- A légy (Rófusz Ferenc, 1980)
- A szél (Varga Csaba, 1985)
- Ab ovo (Cakó Ferenc, 1987)
- Az 1812-es év (Reisenbüchler Sándor, 1972)
- Hé, te! (Szoboszlay Péter, 1976)
- Izzó szerelem (Macskássy Gyula, 1939)
- Koncertissimo (Gémes József, 1968)
- Küzdők (Jankovics Marcell, 1977)
- Öt perc gyilkosság (Nepp József, 1966)
- Sisyphus (Jankovics Marcell, 1974)
- Ünnepeink (Macskássy Kati, 1981)
- Vigyázat, lépcső! (Orosz István, 1989)
Jankovics Marcell (Forrás: Filmarchívum)
A filmeken kívül trailerek, filmrészletek és filmhíradók is nézhetők, ezek mellett pedig találunk régi és új interjúkat is. Nemrég került fel vimeóra egy háromperces interjú Jankovics Marcellel az 1973-ban bemutatott János vitéz gyártásáról, melyből többek közt kiderül, hogy több mint 600 színt használtak fel a színezésnél és a zenére koreografálták a szereplők mozgását. De ami ennél is izgalmasabb, az az, hogy betekinthetünk a Pannónia Stúdió 70-es évek eleji munkafolyamataiba, láthatjuk a figuraterveket, a celleket, a kifestőket, és még egy csoportképet is a film 150 munkatársáról.
Találunk továbbá két riportfilmet, az egyikben a februárban elhunyt Csukás István mesélt ifjúkoráról és rögös útjáról az írásig, hogy a gyerekirodalom sok költő-író menedéke volt a szocializmus időszakában, és persze arról, hogy hogy elevenedtek meg a könyvei a tévé képernyőjén. A másik riportfilmben Henrik Irén operatőr, Dargay Attila felesége megmutatja hogyan dolgozik az animációs operatőr, megismerhetjük a reklámfilmezés kezdeteit és hatásait a későbbi animációkra, hallhatunk rengeteg érdekes technikai információt, valamint a Lúdas Matyi és a Szaffi keletkezéséről is hallhatunk anekdotákat.