A 13. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál nagydíját Wunder Judit Kötelék című rövidfilmje kapta, Bucsi Réka LOVE című alkotása pedig a legjobb rövidfilm kategóriában nyert. A 10. Európai Animációs Játékfilm és Tv-film Fesztivál legjobb egészestés animációja A vörös teknős lett. A közönségdíjat az Életem Cukkiniként vihette haza.
Idén 13. alkalommal rendezték meg a Kecskeméti Animációs Filmfesztivált, a magyar animációs filmek seregszemléjét. A KAFF-al párhuzamosan, új név alatt futó 10. Európai Animációs Játékfilm és TV-film Fesztiválon az európai egészestés animációk mellett a tv-speciálok és -sorozatok külön kategóriában versenyeztek. A KAFF idei díszvendége Ausztrália volt, ahonnan 38 filmet láthatott a közönség. A fesztivál teljes programjában 27 országból közel 400 alkotás volt látható.
A magyar filmek mustráján szereplő 116 alkotás közül 36 rövidfilm, 25 televízió-sorozat epizód, 22 diákfilm és 33 alkalmazott animáció került a versenyprogramba az előzsűri döntése alapján. Az európai versenyprogramban 36 mű szerepelt: 7 egészestés film, 7 tv-speciál és 22 televízió-sorozat epizód.
Az idei fesztiváldíjat, a fenakisztoszkópot és a fesztivál arculatát Horváth Mária tervezte.
Horváth Mária és a fenakisztoszkóp (Fotó: Banczik Róbert)
A 10. Európai Animációs Játékfilm és TV-film Fesztivál legjobb egészestés alkotása Michael Dudok de Wit Oscar-jelölt filmje, A vörös teknős lett. A legjobb tv-sorozatnak járó elismerést Paul Leluc A nagyon hosszú vakáció című epizódja kapta, a legjobb tv-speciál pedig Jakob Schuh és Jaw Lachauer Lázadó rímek 1. című alkotása lett, mely az Országos Diákzsűri díját is megkapta, megosztva Sebastien Laudenbach A levágott kezű lány című egészestés filmjével. A zsűri Siri Melchior Lili vendéget fogad című sorozatát külön dicsérettel díjazta.
A 13. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál nagydíját Wunder Judit MOME Anim diplomafilmje, a Kötelék kapta, mely legutóbb az Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon versenyzett. A film főhőse egy magányos nő, aki mindennapos rutinját a macskapárja és a rá való várakozás és vágyakozás köré szervezi. A Kötelékről korábban itt írtunk részletesen.
Wunder Judit: Kötelék
A legjobb rövidfilm Bucsi Réka negyedórás alkotása, a LOVE lett, mely haikuszerűen, egy fiktív bolygó élőlényein keresztül mesél a szerelem folyamatának változó érzéseiről. A filmről itt írtunk korábban.
Koós Árpád és Klingl Béla Hunor című pilotepizódja kapta a legjobb tv-sorozatnak járó elismerést. A KGB Stúdió által készített sorozat főhőse Hunor, a Magyar Szuperhős, aki a rendszerváltás után rokkantnyugdíjasként tengeti az életét, de egy félrekezelés miatt újra emberfeletti képességekre tesz szert.
A legjobb alkalmazott animációnak Ertsey Donát Áron Tiszta szívvel című alkotását választották, mely a rendező MOME média design szakos diplomamunkájaként készült Till Attila azonos című filmjéhez.
A legjobb diákfilmnek járó elismerést Orosz Tina METU-n készült animációja, A 13. királylány című animációja kapta, mely egy boilertestű királylány párkeresését mutatja be humoros módon.
Nagy Szabolcs Fiaskó című bábanimációja nyerte a legjobb elsőfilm díját. A Fiaskó a Szent György Média és Informatikai Szakgimnázium animációs képzésén készült és egy öregember hétköznapjait mutatja be, akihez egyik nap beállít egy furcsa szerzet.
A legszínvonalasabb képi formanyelv elismeréssel B. Nagy Ervin Egér című munkáját díjazták, mely Egerszegi Krisztina sportsikereinek kezdetét mutatja be a nyolcvanas években. A filmről korábban itt írtunk.
Gauder Áron Kojot-szériájának második része, a Kojot és a sápadtarcú nyerte a legjobb forgatókönyv díját. Ebben az epizódban Kojot megleckézteti a gőgös fehérembert, aki rossz alkut akart kötni egy indián családdal.
Az MMA Fotó- és Film Tagozatának díját a legjobb animációs munkáért Varga Petra MOME Anim mesterszakos diplomafilmje, a Mimik kapta, melyben két pantomimes a láthatatlan ebédjét fogyasztja, amikor megjelenik egy galamb.
A legjobb 3D-s filmnek Balajthy László Cigánymesék szériájának negyedik részét, A Tűzpiros kígyócskát választották.
Bertóti Attila: Somhatalom
A zsűri dicséretben részesítette Bertóti Attila Somhatalom című animációját a szöveg és kép harmóniájáért, melyet a MOME Anim tanszékének Kortárs gyerekversek és -dalok második szériájának részeként készített Miklya Zsolt műve alapján. Ezen kívül Zángó Fruzsina Ébredés című, az Eszterházy Károly Egyetemen készült bábanimációját is külön elismerték a szereplők személyes megformálása miatt.
A Magyar Filmkritikusok díját Dell'Edera Dávid METU diplomafilmje, a Balkon kapta, melyben egy lakótelep lakóinak forró nyári semmittevésébe pillanthatunk be.
A Gyermekzsűri Király Krisztián MOME Anim mesterszakos diplomafilmjét, A körömágyszaggatót díjazta, melyben egy huszonéves srác elmereng eddigi életének néhol kellemetlen, néhol megmosolyogtató, de mindenképpen meghatározó élményein.
Az Országos Diákzsűri megosztotta a díjat Bucsi Réka LOVE című egyedi filmje, valamint Kalászi Benjamin, Horváth Tímea és Filkor Gábor Csak színház és más semmi című alkalmazott animációja közt.
A KAFF közönségdíját Claude Barras Oscar-jelölt stop motion filmje, az Életem Cukkiniként kapta, mely egy árvaház lakóinak életét követi nyomon.
A Kecskeméti Média Centrum közönségdíjasa Horváth Mária Négyszögletű kerekerdő szériájának Tilos a bukfenc című epizódja.
Az MTVA különdíjasa Rófusz Ferenc Hoppi mesék sorozatának Az emlékezés ünnepe című része lett.
Az 5. Szabad Animációs Filmkészítők Találkozóját (SZAFT) is a KAFF ideje alatt tartották, ahova az ország független, professzionális háttér nélkül dolgozó, underground, azaz szabad animációs filmkészítők munkáit várták. Az első helyezett Antal Amanda Lonely Hearts Club című egypercese lett, a második díjat Tót Tímea és Boltresz Attila Trip to the hills című stop motion videóklipje kapta, a harmadik pedig Kormos Henrietta Je ne sais quoi című filmje lett. Ezen kívül a zsűri kiosztott egy-egy különdíjat a Jó étvágyat, bogaram!, az Anyone else, illetve a Melyik volt előbb? című animációknak. A közönség a Merülés elmélete című animációt szavazta a legjobbnak. A filmek a Daazo oldalán megtekinthetők.