Írások animációs filmekről, hosszra, formára és nemzetiségre való tekintet nélkül

Dot & Line

Dot & Line

Dokumentumfilm készül Nepp Józsefről és a Pannónia Filmstúdióról

2024. december 20. - dotandline

A Nemzeti Filmintézet Televíziós Döntőbizottsága decemberi ülésén három alkotásnak szavazott meg gyártási támogatást, melyek közt szerepel egy kettős portréfilm a magyar animáció legendás alkotójáról és fellegváráról.

Lúdas Matyi, Szaffi, Gusztáv, Mézga család, Kérem a következőt!, Macskafogó és még sorolhatnánk – Nepp József a magyar animációt meghatározó módon formáló forgatókönyvíróként egy igazi animációs aranycsapat része volt Dargay Attilával és Ternovszky Bélával. Pályatársaival közösen nemzetközi sikerű rövidfilmek, máig közkedvelt sorozatok és ikonikussá vált mozifilmek sorát jegyzik. A Nepp József és a pannóniás aranycsapat című dokumentumfilm a legendás alkotó életét és munkásságát mutatja be, a magyar animációs film fellegvárát jelentő alkotóműhely, a Pannónia Filmstúdió világának megidézésével. A 24,99 millió forintos támogatást dokufilmet a számos televíziós alkotást jegyző Ordódy György rendezi, aki maga is dolgozott a Pannóniában.

nepp_jozsef_gusztavval.jpg

Dargay Attila

Nepp József 1934. június 23-án született Csepelen, a Képzőművészeti Főiskola elvégzése után került a Pannónia Filmstúdióba. Első műve, a 27 éves korában készített Szenvedély című rajzfilm szakított a mesehagyománnyal és új korszakot nyitott a karikatúrastílusban rajzolt aktuális, groteszk, sőt abszurd történetekkel. 1964-ben készült a Gusztáv-sorozat, a máig legnépszerűbb magyar rajzfilmsorozat, amelynek Dargay Attila és Jankovics Marcell mellett ő a szülőatyja. A Mézga-család, majd a Dr. Bubó tévésorozat sikerében is nagy szerepe volt, nem véletlenül nevezik őt az animációval foglalkozó filmtörténészek a magyar animáció mindenesének. 

Sok egészestés és rövid animáció írója és társforgatókönyvírója, közreműködött Dargay Attila Lúdas Matyi (1976), Szaffi (1984), valamint Az erdő kapitánya (1987) című filmjeinek elkészítésében, valamint Ternovszky Béla Macskafogójának (1982) forgatókönyvét is ő jegyezte. Számos közös produkcióban, például a János vitézben (1973) animátorként dolgozott. Gyakran szerzett filmzenét is. 1983-ban önállóan rendezte a Hófehért, a Grimm-mese szokatlan, szatirikus feldolgozását, majd 1986-ban a Gréti című filmet.

Az Iparművészeti Főiskola animáció tanára volt két ízben. Nepp József az 1980-90-es években már főként a televíziónak dolgozott. 1967-ben Balázs Béla-díjjal tüntették ki, 1974-ben érdemes művész, 1981-ben kiváló művész lett. 1999-ben megkapta a Kossuth-díjat, majd 2006-ban a magyar mozgókép mestere elismerést.dargay_attila_08.jpg

Jankovics Marcell, Nepp Jószef és Dargay Attila

A Nemzeti Filmintézet mintegy 5 éve nyújt támogatást a televíziós és streaming bemutatásra készülő alkotásokra pályázati úton, amely idő alatt számos izgalmas, hiánypótló alkotás készült el a legkülönbözőbb műfajokban, köztük a Tündérkert – Kísértések kora című sorozat a Báthoryak koráról, a Hősnők a 20. század meghatározó női politikusairól, a Vad Dráva – A kétarcú folyó című természetfilm, a Cipők és paták című fesztiválkedvenc animáció, a Krausz Ferenc - Az elektronok nyomában portréfilm friss Nobel-díjas kutatónkról, valamint számos családi animációs sorozat a legfiatalabb mozgókép nézőknek.

süti beállítások módosítása