Az Oscar-díjas Adam Elliot, a Mary és Max rendezője, egy újabb megindító, felnőtteknek szóló animációs filmjével kápráztatja el a nézőket. Az Egy csiga emlékiratai érzelmekkel teli stop-motion animációs film, mely 2025. január 9-től a hazai mozikban is látható.
Az Egy csiga emlékiratai története az 1970-es évek Ausztráliájában játszódik, ahol a főszereplő, Grace Pudel (Sarah Snook) és ikertestvére, Gilbert (Kodi Smit-McPhee) a nehézségek ellenére is próbálják tartani a kapcsolatot, még akkor is, amikor árván és egymástól több kilométerrel elválasztva különböző nevelőcsaládokhoz kerülnek. A felnőtté válás során Grace szenvedélye a csigagyűjtögetés és az olvasás lesz, míg Gilbert a kegyetlenséggel és elnyomással küzd új, bigott családjában.
A Canberrában felnövő Grace élete fenekestül felfordul, amikor összetalálkozik a helyi könyvtárnál Pinky-vel (Jacki Weaver), egy kedves, életvidám, bölcs idős hölggyel, aki arra ösztönzi, hogy szembenézzen múltjával és újraépítse az életét. A gyerekként testvérének megfogadott ígéretet követve Grace végül megtalálja a saját útját.
Az emberi kitartásról és szeretetről szóló film magával ragadó története nem hagy senkit közömbösen. A fő történetszál mellett számos egyedi élethelyzetet és karaktert megismerünk, legyen szó a Pinky-nek udvaroló postásról (Nick Cave), James főbíróról (Eric Bana) vagy Grace nevelőszüleiről, akik igen szabados életet élnek.
Adam Elliot munkásságát mindig is az érzelmi mélység és a kézzel fogható művészi minőség jellemezte. A Harvie Krumpet című alkotása 2003-ban elnyerte az Oscar-díjat a legjobb animációs rövidfilm kategóriában. Az Asperger-szindrómás férfi és a magányos kislány nem mindennapi barátságáról szóló Mary és Max (2009) a felnőtteknek szóló animáció egyik mesterművévé vált.
Az Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztivál legjobb egész estés animációnak járó Kristály-díját elnyerő Egy csiga emlékiratai, egy szívszorító utazás a testvéri szeretet, veszteség és újrakezdés útján. A film olyan univerzális témákat jár körül, mint a magány, az önelfogadás és az életöröm keresése.
Grace történetén keresztül Elliot rámutat arra, hogy az élet folyamatosan előrehalad, ahogy a csigák sem képesek hátrafelé mozogni. „A film célja, hogy a nézőket megérintse, elgondolkodtassa, és arra inspirálja, hogy értékeljék a mindennapok apró szépségeit” – mondta Elliot egy Guardiannek adott interjújában.
Az Oscar-díjas rendező új filmje számos díjat begyűjtött már neves fesztiválokon. Magyarországon a filmet az Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon két vetítésen már láthatta a közönség, legközelebb pedig a Kovács Gellért Filmszerész filmklubjában van erre lehetőség, december 13-án.