A 22. Anilogue díjátadóján rövidfilmek, egész estés filmek, gyerekfilmek és ultrarövid filmek kategóriában osztottak elismeréseket. A két fő trófea a Baltikumba került: a zsűri döntésének ezúttal a lett Gints Zilbalodis és az észt Andres Tenusaar örülhetett. Emellett a zsűritagok különdíjai és közönségdíjak is gazdára találtak.
A négy versenyzőt felvonultató egész estés kategóriájában Aurelia Aasa észt producer, Hisko Hulsing holland animációs rendező, forgatókönyvíró, festő és zeneszerző, valamint Novák Erik producer és animációs rendező ítélte oda a fődíjat. Folytatódott az Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon szakmai és közönségsikert is aratott Áradás (Flow) diadalmenete: a zsűri Gints Zilbalodis dialógus nélküli moziját találta a legjobbnak. Méltatták a film “egyedülálló történetmesélését, amely egyetlen szó nélkül, kizárólag az animált mozdulatok segítségével komplex érzelmi és szociális dinamikát teremt, kifinomultan ábrázolva a szereplők közti kapcsolatok alakulását.”
Gints Zilbalodis: Áradás
A rövidfilmes mezőnyben a Pixar vágója, Bill Kinder, Aisha Madu holland-nigériai animációs rendező és Roznár Levente, a Szondi utca-sorozat kitalálója döntött a díjak sorsáról. A 24 alkotás közül Nyami című animációt (Yummy, r. Martinus Klemet) találták a legjobbnak, melynek középpontjában egy kutyatáptesztelésből élő fiatal nő konfliktusos szerelmi élete áll. A zsűri tagjai a film legfőbb erényeiként ízes részletgazdagságát, pszichedelikus elemekkel vegyített, erőteljes és jól értelmezhető stílusát, innovatív hangvilágát és fekete humorát nevezték meg.
Aisha Madu szintén észt rövidfilmet, a Miisufyt (r. Liisi Grünberg) emelte ki a mezőnyből, így indokolva választását: “Ebben a filmben minden merész és kirobbanóan energikus, a dizájntól kezdve a hangzáson át. Őszintén megnevettetett, és talán még macskabarát is lettem tőle.”
Bill Kinder az Apa levelei (Father’s Letters) című rövidfilmet ítélte különdíjra érdemesnek, amely “megmutatja a képzelet állhatatos erejét az önkényuralmi rendszerek ellen, és ennek az erőnek a tragikus korlátait is”.
Martinus Klemet: Yummy
Roznár Levente tetszését a Szabadságot a csirkéknek (Free the Chicken, r. Matúš Vizár) nyerte el. A magyar rendező a szatirikus komédia legnagyobb értékének azt tartotta, hogy mindkét oldal – a vegán képmutatás és az állatok kizsákmányolása – hibáit meg meri mutatni, esélyt adva a szembenállók közötti párbeszédre.
Idén négy kategóriában folyt verseny a közönség kegyeiért. A rövidfilmek között az Apa levelei című filmnek sikerült egy újabb díjat begyűjtenie, az ultrarövid filmek népes mezőnyéből pedig a Bandita Kölyök (Bandit Boy, r. Kai Hingham) című villámélményt jutalmazta díjjal a közönség. A legfiatalabb mozinézőket A vízidisznók (Capybaras, r. Alfredo Soderguilt) című rövidfilm hozta leginkább lázba, míg a tini mozibarátok az Éjszakai csizmát (The Night Boots, r. Pierre-Luc Granjon) választották kedvencüknek.