Bejelentették a 76. Cannes-i Filmfesztivál rövidfilmes versenyprogramját: az idei fesztiválon egyedüli magyar alkotásként versenyez Buda Flóra Anna új animációs kisfilmje, a francia-magyar koprodukcióban készült 27.
A cannes-i fesztivál rövidfilmes versenyprogramjába 4288 filmet neveztek, melyek közül a szervezők 11 alkotást válogattak a programba, összesen 12 országból. Az amerikai, brit, francia, spanyol, izlandi, norvég, lengyel, argentin, kolumbiai és ukrán filmek mellett egy magyar is bekerült: Buda Flóra Anna 27 című kisfilmje.
A francia-magyar koprodukcióban készült, 11 perces animáció főhőse a 27 éves Alíz, aki még a szüleinél él. Születésnapján egy átmulatott éjszaka során tudatosul benne, hogy ideje búcsút mondani az illúzióknak, és megélni az őt körülvevő valóságot.
Buda Flóra Anna: 27
A projektet Flóra a viborgi Open Workshop keretében fejlesztette, 2020-ban elnyerte az annecy-i fesztivál MIFA pitchfórumának Ciclic-díját, melynek keretében 2021 végén hat hónapig fejlesztette filmtervét Franciaországban, ráadásul a díjjal 35.000 eurós pénzjutalom is járt.
A 27 francia Miyu és a magyar Boddah gyártásában készült, producere Emmanuel-Alain Raynal és Pierre Baussaron, valamint Osváth Gábor és Lukács Péter Benjámin. A hangdizájnt Lukács Péter Benjámin és Zányi Tamás készítette, a zenét Mákó Mári és Mákó Rozi szerezte. A filmben magyar dialógusokat hallunk, a szereplőknek olyan színészek kölcsönzik a hangjukat, mint Stork Natasa, Farkas Franciska, Szabó Simon, Fekete Ádám, Enyedi Éva és Kaszás Márk.
Buda Flóra Anna: 27
A rövidfilmes versenyprogram zsűrielnöke Enyedi Ildikó, a 76. Cannes-i Filmfesztivál díjait pedig május 27-én adják át. A 27 Cannes után Annecy-ba megy, ahol szintén a rövidfilmes versenyben látható. A hazai közönség a 11. Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon láthatják június 1. és 7. között.
Magyar animáció utoljára 2016-ban volt Cannes-ban, akkor Tóth Luca Superbia című kisfilmje a Kritikusok Hetén, Andrasev Nadja A nyalintás nesze című MOME Anim diplomamunkája pedig a La Cinef (korábban Cinéfondation) programban, ahol megosztott harmadik díjat nyert.
A rövidfilmes versenyben pedig 2014-ben volt utoljára magyar film, akkor Szőcs Petra A kivégzés című élőszereplős darabja, ha pedig a magyar animációkat nézzük, akkor Gyulai Líviusz Jónás című kisfilmje 1998-ban, vagyis 25 év után most szerepel újra magyar animáció a rövidfilmes versenyprogramban. De számos hazai animáció versenyzett a rövidfilmek közt, kettő Arany Pálmát is nyert: Vajda Béla Moto Perpetuo (1981) és Jankovics Marcell Küzdők (1977) című alkotása.
Buda Flóra Anna 2018-ban diplomázott a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem animációs mesterszakán. Entropia című diplomafilmje a 2019-es Berlinalén debütált, ahol elnyerte az LMBTQ-filmeket díjazó Teddy-díjat. A film ezt követően további több mint száz fesztivál programjában szerepelt.
A Boddah nevű formációt 2013-ban alapította Osváth Gábor, Rév Marcell és Szimler Bálint a Balaton Method című zenés film gyártására. A cég az elmúlt évek több sikeres hazai animációjáért felel, többek közt a cannes-i filmfesztivál Kritikusok Hete elnevezésű válogatásában bemutatott Superbia című filmért, Tóth Luca rendezésében. Bucsi Réka LOVE és Tóth Luca Lidérc úr című filmjeik premierje a Berlinalén volt, míg Turai Balázs Amok című filmje tavaly elnyerte az Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztivál fődíját. A Boddah jelenleg Kreif Zsuzsanna és Turai Balázs első egész estés alkotását, a Forró helyzet a hüllők bolygóján című projektet fejleszti.
Forrás: Cannes-i Filmfesztivál, Boddah