Ugyan még nem ért véget az idei Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztivál, az eseményen tartott MIFA pitchfórumon már osztottak díjakat. Az idei fórumra rekordszámú, azaz 498 nevezés érkezett, melyből 37 projektet választottak ki, hogy alkotóik prezentálják a szakma előtt. A 37 filmterv között két magyar is szerepelt: Kreif Zsuzsanna Dino Doom on Desert Planet című sci-fi szatírája, valamint Daniel Gray francia-magyar-kanadai koprodukcióban készülő Hide című projektje. Amilyen csodálatos projektek, nem meglepő, hogy díjazták őket, ráadásul összesen három elismerést kaptak.
Kreif Zsuzsanna Forró helyzet a hüllők bolygóján (Dino Doom on Desert Planet) munkacímű filmterve megkapta az Open Workshop díjat, mely a 3000 eurós pénzjutalom mellett 2-6 hónapnyi filmfejlesztést jelent a viborgi The Animation Workshop keretében.
A film főszereplője egy tinédzser meteorlány, aki az univerzum szélén, a Jupp nevű bolygó körül a szüleivel keringve tengeti unalmas életét. Egyetlen szórakozása különböző féreglyukak megnyitása és távoli univerzumok meglesése. Egy napon beleszeret az Eurth nevű bolygón élő munkásfiúba, akiért maga mögött hagyja addigi lakhelyét. A fiú egy dínófarmon dolgozik, titkos hobbija az erotikus sci-fi regények olvasása, és fantáziálás szuperhős énjén. A meteorlány telepatikus képességeivel megbabonázza őt, közeledtével pedig egy óriási forradalmi és szerelmi robbanást idéz elő, mely az elkerülhetetlen végzetükhöz vezet.
Kreif Zsuzsanna: Forró helyzet a hüllők bolygóján
A 20 perces, felnőtteknek szóló sci-fi animáció a tervek szerint dialógot is tartalmaz, a zenei világát pedig Benjamin Efrati alkotja meg, akivel Kreif Zsuzsanna már a Candide sorozaton is dolgozott. A szatirikus kisfilm keveri a 80-as évek sci-fi animációit, a szörnyfilmeket, valamint a kaland- és katasztrófafilmeket jellemző elemeket. A filmhez olyan alkotások szolgáltak ihletforrásként, mint az Idő urai és A vad bolygó René Laloux rendezésében, Az elsüllyedt világokcímű animációs sorozat a 80-as évekből, és az 50-es évek sci-fi regényeinek borítói. Az egyszerre humoros és szatirikus animáció érinti majd az osztálykülönbségeket, a környezeti katasztrófák, a vallási fanatizmus és a viszonzatlan szerelem témáját.
A Forró helyzet a hüllők bolygóján gyártója a Boddah, producerei Osváth Gábor és Lukács Péter Benjámin, akikhez olyan alkotások kötődnek, mint Bucsi Réka LOVE, Tóth Luca Superbia és Lidérc úr, valamint Turai Balázs Róma bukása című animációi.
Timothy Guy Leborgne, a The Open Workshop vezetője, Turai Balázs forgatókönyvíró-rendező, Lukács Péter Benjámin producer, Kreif Zsuzsanna rendező, Osváth Gábor producer (Forrás: Boddah)
Daniel Gray francia-magyar-kanadai koprodukcióban készülő projektje, a Hide két díjat is kapott a MIFA-n: elnyerte a Ciclic Prize-t és a NEF Animation Prize-t. A Ciclic Prize hat hónapos projektfejlesztést jelent a vendôme-i animációs rezidencián, Franciaországban, melyhez 35.000 eurós pénzjutalom is jár. A NEF Animation pedig egy egyhónapos nemzetközi program művészeknek, melynek keretében az alkotók egy hónapig zavartalanul tudnak fókuszálni a kutatói munkára és az írásra a franciaországi Fontevraud apátságban. Három éve egyébként Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta Carpelle című filmterve is elnyerte a Ciclic Prize-t.
A Hide írója, rendezője és látványtervezője Daniel Gray. A film főszereplője egy testvárpár, akik bújócskát játszanak egy lakásban. Az egyikük megtalálja a tökéletes búvóhelyet, ám kicsit később kikukucskálva azt látja, hogy a bátyja abbahagyta a játékot, és az élet megy tovább nélküle. A 10 perces, felnőtteknek szóló animáció a magyar CUB Animation (producer: Szederkényi Bella, Gelley Bálint), a francia La Cellule Productions (producer: Marion Barré, Soyo Giaoui), valamint a National Film Board of Canada (producer: Maral Mohammadian) koprodukciójában készül.
Daniel Gray rendező pitcheli a Hide című projektet a MIFA-n (Forrás: CUB)
Daniel Gray korábban a Teeth című zseniális kisfilmet rendezte Tom Brown-nal, mely egyébként szintén szerepelt Annecy-ban, ráadásul 2015-ben elnyerte a fesztivál FIPRESCI-díját. A groteszk kisfilmben egy eszelős férfi fogak iránti megszállottságába pillantunk be, ami már-már perverzül kellemetlen feszengéssel tölti el a nézőt.