Pár lelkes hazai stúdió már tavaly is tiszteletét tette Annecy-ban, a MIFA Nemzetközi Animációs Filmvásáron, idén azonban példás összefogással költözött ki a magyar stand pár napra Franciaországba.
Az évről évre megrendezésre kerülő MIFA filmvásáron szinte az egész világ képviselteti magát, így mi sem maradhattunk ki belőle. Mikulás Ferenc, a Kecskemétfilm igazgatója már évek óta szorgalmazta a jelenlétet, azonban idén sikerült először magyar standot nyitni. A MOME által szervezett és az NMHH Médiatanácsa, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, valamint a Magyar Művészeti Akadémia együttműködésével (4,6 millió forinttal) támogatott részvétel hamar partnereket talált a magyar animációs cégek személyében, akik örömmel csatlakoztak a kezdeményezéshez.
A magyar pavilon Annecy-ban (Fotó: Sorbán Kinga)
A magyar "pavilon" szerencsés helyen, közel a filmvásár bejáratához helyezkedik el, így fogadni tudja a bőséges kiállítói kínálat zavarától még meg nem csömörlött érdeklődőket. Huszonöt magyar stúdió negyven projektje kapott helyet, sokan személyesen is kijöttek a rendezvényre, ennek köszönhetően mintegy két tucatnyi magyar animációs szakember vesz részt a fesztiválon. Akik nem jutottak ki, azoknak a műveit is bemutatja a – kifejezetten erre az alkalomra készült – HUNIMATION katalógus. Az annecy-i eseményre a Filmarchívum is készült egy kiadvánnyal, mely az issuu oldalán böngészhető, innen pedig letölthető pdf-ben.
A HUNIMATION kiadvány (Fotó: Sorbán Kinga)
A jelenlévők mind üdvözölték ezt a közös részvételt, hiszen a kis stúdiók nehezen tudnak megjelenni a nemzetközi piacon, pedig az általuk készített animációra lenne kereslet. A kiemelkedően tehetséges szakembereinknek, valamint a stabil közvetlen és közvetett állami támogatásnak köszönhetően reméljük, hogy a magyar animáció újabb aranykorába léphetünk.
A MIFA vásáron lévő magyar animációs stúdiók, akik filmterveikhez keresnek befektetőt, vagy már meglévő alkotásaikhoz külföldi terjesztőt:
- Animaci Filmstúdió (Csupi-pupi)
- CUB Animation (Átjáró Másvárosba, Ahány király, annyi mese)
- Cinemon Entertainment (Lengemesék, Tél a Nádtengeren, Minden a rokonom, Salamon király kalandjai)
- Derengő Animációs Stúdió (Borka és a varázsruha)
- Digic Pictures
- Filmfabriq (Tesók, Hajótöröttek)
- The Hoppies (Hoppi mesék)
- IKON Stúdió (Köztespont)
- Ionart Stúdió (April and Missy Fox, Magic Garden, Cipelő cicák, What is it?)
- Kecskemétfilm
- KEDD Animációs Stúdió
- KGB (A kozmosz nagykövetei, Boxi, Hunor)
- Krakout
- KREA TV (Világ-mesék)
- Legendarium Stúdió (Székelyföldi legendárium)
- M&M Film (Nagyi meséi)
- METU Animáció
- MOME Anim
- Pi Productions (Sellők és Rinocéroszok)
- Pixoloid
- Puppetworks (Momonga)
- The Ranbo Film (Lili csodálatos világa)
- SALTO (Szimbiózis, Műanyag égbolt)
- Umatik Entertainment (Szőrmók ovi, Janó manó és az elveszett harmatcseppek, Solo Lobo)
- Umbrella