Írások animációs filmekről, hosszra, formára és nemzetiségre való tekintet nélkül

Dot & Line

Dot & Line

Annecy-ba költözik a magyar animáció

2025. április 24. - dotandline

Magyarország lesz 2025 júniusában az Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztivál díszvendége. A nagy presztízsű rendezvény a magyar animáció előtt tiszteleg, bemutatva Magyarország animációs filmiparát, alkotóit, stúdióit és iskoláit.  

A magyar animáció születésének 111 éves évfordulója alkalmából Magyarország lesz a 2025. június 8-án kezdődő Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztivál díszvendége. A fesztivál a hazai animációs ipar alkotóit, stúdióit, producereit és gazdag történelmét állítja középpontba, miközben a feltörekvő magyar tehetségek is bemutatkozhatnak.

A Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti tervei alapján készült Csongor és Tünde című családi mesefilm nemzetközi premierje Annecy-ban lesz, versenyen kívül. A rövidfilmes válogatásokban szerepel Vácz Péter Kutyafül című legújabb animációja, Ulrich Gábor Capriccio című alkotása, Tőkés Anna Az utolsó dobás című MOME Anim diplomafilmje és Mikori Tama Kippkopp és Tipptopp című rövid tévéfilmje.

annecy_nfi_2.jpg

Pál Ákos, a Nemzeti Filmintézet vezérigazgatója a programról tartott budapesti sajtótájékoztatón elmondta: "Nagy megtiszteltetés és az egész ágazat számára kivételes lehetőség a díszvendég program. A magyar animáció felívelő szakaszát éli, a villámgyors és korszakváltó technológia fejlődés kihívások elé állította az iparágat, melynek gazdasági és kulturális teljesítő képessége számottevően növelhető. A díszvendég program szervesen illeszkedik az animáció ipar fejlesztési stratégiába és meggyőződésünk, hogy az ágazat szereplőinek hosszú távon is javára válik."

"A 2024 októberében megkezdett előkészületek során a csapatmunka kulcsszerepet játszott." – hangsúlyozta Dr. Takács Ildikó, az Annecy Magyarország díszvendég program igazgatója. "A program összeállítása a szakma széleskörű bevonásával valósult meg: animációs alkotókkal, az AA1 csapatával, a Magyar Animációs Producerek Szövetségével, képző intézményekkel és számos szakmai partnerrel együtt dolgoztunk azon, hogy a lehető leggazdagabb tartalmat hozzuk létre. Az eredmény egy sokszínű válogatás, amely többek között 80 filmet, zenei videókat és számos szakmai eseményt kínál – méltó módon képviselve a hazai animációs közösség széles spektrumát. Külön köszönet illeti partnereinket a nyitottságért, az együttgondolkodásért és az értékes hozzájárulásért. A fesztivál pezsgő atmoszférájában a látogatók valóban elmerülhetnek mindabban, amit a világhírű magyar animáció nyújtani tud."

A díszvendég program törekvése, hogy ne korlátozódjon a fesztivál idejére, hanem hosszú távon is éreztesse hatását. Ennek része lesz az angol nyelvű Hunimation.com weboldal, mely május közepén indul és dinamikusan frissülő tartalmaival a magyar animáció nemzetközi platformja lesz. Ezt bevezeti a Hunimation angol nyelvű Facebook és Instagram közösségi média csatornája is. 

Az Annecy Fesztivál filmvásárán, a MIFA-n a magyar stand innovatív szakmai programokkal várja a nemzetközi szakmát. A MIFA Campus fővédnöke a többszörös Annecy-díjas Gauder Áron lesz. 

Négy különböző kiállítás, egy Annecy város utcáin látható street art projekt a “Hunimation Hits the Street” és a Magyar Zene Háza közreműködésével DOME installáció fog tanúskodni Annecy-ban a magyar kreativitásról. A hazai animáció gazdag hagyományaiból ad ízelítőt a 61 felújított klasszikusból álló retrospektív válogatás, a Reisenbüchler Sándor kiállítás és Gémes József Daliás idők kiállítása.

A kortárs magyar animáció kiemelkedő tehetségei, Andrasev Nadja (A nyalintás nesze, Szimbiózis) az Annecy fesztivál Contrechamp játékfilm zsűrijébe, Bucsi Réka (Symphony No.42, Love, Solar Walk) a diplomafilmes zsűribe, míg Ráduly György, a Nemzeti Filmintézet Filmmegőrzési és technológiai divízió igazgatója a hivatalos játékfilmes zsűribe kapott meghívást. 

A júniusi fesztiválra készülve a Friss Hús – a Nemzeti Filmintézet támogatásával – pitchfórumot szervezett az Annecy-ban bemutatkozó fiatal magyar tehetségek kiválasztására: az előzsűri döntése alapján 12 projekt szerepelt az első Magyar Animációs Pitchfórumon. A szakmai zsűri és a közönség szavazati alapján Murányi Krisztina és Koskó Barbara Little Ollie and the Tiny Legs (tévésorozat), Glaser Kati és Doraya Bouandel Három kívánság (Three Wishes, tévéfilm), Szakály Réka Anna Boszorkányszombat (Witches' Sabbath, rövidfilm), Júlia Tudisco Tulip (websorozat), Tóth Luca Mimóka mesék (Little Mimo, tévésorozat, CEE Pitch) és Lazin Damján Ergot (rövidfilm) című tervei mutatkozhatnak be júniusban Annecy-ban a nemzetközi szakmának.

Magyarország kiemelt szerepét az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztiválon a Nemzeti Filmintézet kezdeményezte tavaly a fesztivál elnökségénél a magyar animáció születésének 110. évfordulója alkalmából.

Forrás: NFI

süti beállítások módosítása