Írások animációs filmekről, hosszra, formára és nemzetiségre való tekintet nélkül

Dot & Line

Dot & Line

A Kék Pelikan a legjobb animáció a magyar filmkritikusok szerint

2025. február 03. - dotandline

Január 31-én adták át a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) Film- és Tévékritikus Szakosztályának és a Magyar Filmművészek Szövetsége Filmkritikus szakosztályának elismeréseit. A megjelenteket Kocsi Ilona, a MÚOSZ elnöke köszöntötte, ezt követően pedig Kovács Bálint, a HVG újságírója értékelte a 2024-es évet. A 2024-es díjazottak teljes listája itt olvasható.

A magyar filmkritikusok Csáki László Kék Pelikan című animációs dokumentumfilmjét választották 2024 legjobb magyar animációjának. 

A valós eseményeket feldolgozó, felnőtteknek szóló animációs film sok humorral és korabeli zenékkel meséli el hogyan oldották meg okosba’ az utazást a kilencvenes évek csibészei. 1988-ban Magyarországon már mindenki igényelhetett világútlevelet, kinyíltak a határok, felszabadult az utazás lehetősége, a vonat és a busz azonban nagyon drága volt. Mit ér a szabadság, ha nem lehet élni vele? A Nyugatra vágyódó három jóbarát, Ákos, Laci és Petya rájönnek, hogy a MÁV-nál a jegyeket kézzel írva, kék Pelikan indigót használva töltik ki – egy budapesti belvárosi bérház egyik lakásában megkezdődnek a kémiai kísérletezések, hogy hamis vonatjegyekkel mehessenek világot látni…

kek_pelikan_01_1.jpg

A Kék Pelikan igazi nosztalgiautazás, amelyen a felidézett tárgyak vagy olyan korabeli zenék segítségével vehetnek részt a nézők, mint az Induljon a banzáj! a Bonanza Banzai-tól, a Lidocain a Hiperkarmától vagy a Húsrágó hídverő a Kispál és a Borztól. A film eredeti zenéjét Tövisházi Ambrus és Preiszner Miklós szerezték – az alkotók most egy remix erejéig, amelyhez videóklip is készült, ízelítőt adnak a készülő filmzenei album anyagából.

Számos fesztiválon díjazták is: fődíjat nyert Tel Avivban az Animix Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon, a legjobb egész estés animációs filmért járó Pulcinella-díjat hozta haza a pescarai Cartoons On The Bay Fesztiválról, a fiatal zsűri díjjal jutalmazta a DocsBarcelona fesztiválon, a zsűri különdíját kapta a kassai IFF Art Film Festen és a zágrábi Animafesten, szakmai különdíjat és közönségdíjat nyert Poznanban az Animator Fesztiválon, az Animest Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon a legjobb játékfilm és a tinédzser zsűri díját is elnyerte, a DOK Leipzigon pedig fődíjat nyert, valamint szerepelt az Európa Filmdíjért versenyző legjobb dokumentumfilmek rövidített listáján is.

A Kék Pelikan írója és rendezője Csáki László, producere Felszeghy Ádám és Kázmér Miklós. Az operatőr Horváth Árpád, a vágó Szabó Dániel, a zeneszerző Tövisházi Ambrus és Preiszner Miklós. A film a Nemzeti Filmintézet támogatásával az Umbrella Entertainment produkciójában, Temple Réka koproducer szakmai támogatásával és a Cinemon Entertainment gyártásában készült. A Kék Pelikan a JUNO11 Distribution forgalmazásában 2024. április 4-én került a hazai mozikba, december 19-től pedig a Cinego kínálatában is megtalálható.

A MÚOSZ eseményén harmadik alkalommal adták át az Eurora Kulturális Alapítvány által alapított Árvai Jolán-díjat, amelyet Osváth Gábor producer vehetett át. A Boddah és a Filmfabriq producerének nevéhez olyan animációs filmek kötődnek többek közt, mint az Arany Pálma-díjas 27, az annecy Kristály-díjas Amok, a Tomi, Polli és a varázsfény, vagy a Berlinalén bemutatott Lidérc úr és LOVE.

Forrás: MÚOSZ

süti beállítások módosítása