A nyári filmpremierükhöz hasonlóan téli meglepetésekkel jön a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Animáció Tanszéke: minden adventi hétvégén közzétesznek online egy-egy 2019-es mesterszakos diplomafilmet, összesen hetet. A hatodik kisfilm Kádár Melinda A forrás és a torony című munkája.
Kádár Melinda A forrás és a torony című rövidfilmje absztrakt formákkal működő, saját szabályrendszerrel rendelkező ökoszisztémát mutat be, ahogy az örökösen váltakozik az aktív és a passzív állapot között.
A téli napforduló egyszerre az év leghosszabb éjszakája, és a fény fokozatos növekedésének a kezdete, mely maradéktalanul a kozmosz kegyes rendjére emlékeztet bennünket. Egy olyan rendre, amelyben bízhatunk. "A forrás és a torony készítésekor meg szerettem volna barátkozni ennek a növekedésnek és apadásnak a természetes ciklusaival" – mondta a MOME-nak a rendező. "Meg szerettem volna nyugtatni róla magam, és bárkit, aki nyitott rá, hogy ugyan néha kétségbeejtően ijesztőek az élet feladatai, a körforgás természete mégis olyan, hogy mindig, mindig visszatér velünk a bőség helyére. Az egész nem is lehet más, mint merő bőség."
"Napfordulókor áldozni szokás, szeretném hát ezt az animációt – Történet, Fény, Mozgás és Idő keverékét – annak az erős és állandó erőnek felajánlani, amely a bolygókat a pályájukon tartja, az egereket téli álmukban ringatja, szemünkbe meg ragyogást csal, ha egy idegennel, vagy egy baráttal összemosolygunk. Hozza ránk a leghosszabb éjszaka után a legfényesebb napot, belső forrásaink túlcsordulását, és a világban az igaz, ékes rend helyreállását" – fejtette ki Melinda.
Kádár Melinda Romániából származó, Budapesten élő kísérleti animációs rendező, audiovizuális projektekben munkatárs, szabadúszó animációs alkotó. Vendégtanár a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem animáció szakán, ahol főleg szoftverismeretet és animációs kísérletezést tanít. Munkásságának középpontjában a határok feszegetése, a jóság, az igazság és a szépség platóni eszményeinek tisztelete áll.