A legjobb animációs film díját nyerte el a kentaurlány és a krokodilférfi szerelméről szóló Cipők és paták című rövidfilm Guanajuato nemzetközi filmfesztiválján a hétvégén. A mexikói díjnak köszönhetően a magyar animáció benevezhető a 2025-ös Oscar versenybe a legjobb animációs rövidfilm kategóriában.
A kortárs magyar animáció eredeti és izgalmas alkotója, Traub Viktória legutóbbi filmje, a Cipők és paták egy szürreális, hibrid, ember-állat lényekkel benépesített világban játszódik, és a kapcsolódás, a megfelelések, az önelfogadás dilemmáit vizsgálja.
Főhőse Paula, a kentaurlány kisvárosi pedikűrösként emberi lábakra vágyik. Amikor megismerkedik Arnolddal, a krokodilférfival, első látásra egymásba szeretnek. Vajon képes-e a kentaurlány megtalálni az önazonosság felé vezető utat? Milyen ára van a megfelelésnek és az önfeladásnak? – veti fel a kérdéseket a 2D rajzanimációs technikával készült rövidfilm. A Cipők és patákhoz egyedileg készített digitális ecsetekkel festett textúrák, természetes, érett, anyagszerű hatást keltenek, ami jól kiegészíti és hitelessé teszi a szürreális karaktereket.
Traub Viktória rendező a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem animáció szakán végzett 2008-ban. Jelenleg a MOME doktorandusz hallgatója multimédia szakirányon és az egri Eszterházy Károly Egyetem tanársegédje. 2008 óta szabadúszó tervezőként és animációs rendezőként dolgozik. A Vastojás és a Sellők és rinocéroszok című animációs kisfilmjei a világ számos fesztiválján szerepeltek sikerrel, utóbbit a Magyar Filmkritikusok Szövetsége 2018 legjobb animációs filmjének választotta.
Cipők és paták című legutóbbi alkotása a legnagyobb animációs eseményen, az Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon mutatkozott be júniusban, azóta világszerte járja a neves fesztiválokat, legközelebb Dániában Viborgban, majd az ottawai fesztiválon versenyez.
A Cipők és paták az NFI támogatásával a Pi Produkció gyártásában készült a Solaz Media és a Paprika Studios koproducerekkel, továbbá a TV Paint támogatásával, utómunkálatai az NFI Filmlaborban zajlottak. Zenéjét Kalotás Csaba szerezte, a forgatókönyvet a rendező Bak Zsuzsannával és Dus Polettel közösen írta, hangdizájnere Vadon Zoltán, producere Dus Polett.
Forrás: NFI