2013-tól osztják ki a legmagasabb magyar állami kitüntetésnek számító Magyar Szent István-rendet, melyet augusztus 20-án ad át a köztársasági elnök. A díj a Magyarország érdekében tett legkiemelkedőbb, különleges érdemek, kimagasló életművek, nemzetközi téren szerzett jelentős értékek elismerésére szolgál, eddig 15-en kapták meg.
Idén Miklósa Erika koloratúrszoprán operaénekes és Rófusz Ferenc animációs filmrendező kapták az elismerést a nemzeti ünnep alkalmából, a kitüntetéseket Novák Katalin köztársasági elnök adta át szombaton Budapesten, a Sándor-palotában.
Rófusz Ferenc Az utolsó vacsora készítése közben (Forrás: MTI/Éberling András)
Rófusz Ferenc 1946. augusztus 19-én született Budapesten. Már általános iskolás korában érdeklődött a filmkészítés iránt, ezért a Dési Huber Istvánról elnevezett rajzkörbe és a Ferenczy szakkörbe járt. Később a Mafilmnél kezdett el dolgozni, mint díszletfestő és trükkfilmrajzoló. 1968-ban felvételizett a Pannónia Filmstúdióba. Ő is – akárcsak Jankovics Marcell – fázisrajzolóként, majd kulcsrajzolóként, később animátorként dolgozott. Közreműködött a Gusztáv, a Mézga család és a Kérem a következőt! sorozatokban, valamint részt vett az 1973-ban bemutatott János vitéz elkészítésében is.
Első önálló animációs filmjét, a Kő című kisfilmet Nepp József ötlete alapján készítette 1974-ben. Következő alkotása, a háromperces A légy 1981-ben elnyerte a legjobb animációs rövidfilmnek járó Oscar-díjat, ezzel ő volt az első, aki magyar filmért nyert Oscart. Egy évvel később rendezte a Holtpont című animációs kisfilmjét. A Gravitáció című művének forgatókönyvét majd tíz évvel korábban beadta, de a film csak 1984-ben készült el.
1984-ben Németországba utazott, ahol animációs tévésorozatokon dolgozott, majd 1988-ban Kanadában, a Nelvana rajzfilmstúdióban helyezkedett el, később saját stúdiót is alapított Super Fly Films néven. Kreatív rendezőként több mint 60 reklámfilm fűződik nevéhez.2002 óta ismét Magyarországon él, és saját stúdiójában tevékenykedik.
Negyven év várakozás után 2019-re elkészült Az utolsó vacsora című animációs filmje, mely Leonardo da Vinci híres művét adaptálja animációs filmre, 3D technikával. Jelenleg Hieronymus Bosch A gyönyörök kertje című festményének megfilmesítésén dolgozik.
Rófusz Ferenc 1982-ben Balázs Béla-díjat, 2011-ben pedig Kossuth-díjat kapott, 2018-ban a Nemzet Művészének választották, 2021-ben pedig Prima díjjal tüntették ki. Rófusz az első filmes, aki megkapta a Magyar Szent István-rend elismerést.
Forrás: Telex, Magyar Filmakadémia