Írások animációs filmekről, hosszra, formára és nemzetiségre való tekintet nélkül

Dot & Line

Dot & Line

Online nézhető a Cannes-ban 40 éve díjazott Moto perpetuo

2021. május 28. - dotandline

Május 27-én 40 éve, hogy Vajda Béla Moto perpetuo című animációs kisfilmje Arany Pálma-díjat kapott a cannes-i fesztiválon. Az évforduló alkalmából a film 3 napig ingyen megtekinthető a Nemzeti Filmintézet streaming csatornáján, a Filmión. 

Vajda Béla (1935­) filmjének hőse egy szürke kisember, aki a hivatal páternoszterébe szeretne beszállni, azonban valamennyi fülke foglalt: a hétköznapi helyzetektől kezdve a bulvársztorikon át, a nagypolitika zavaros színjátékaiig egyre sokkolóbb jelenetek töltik meg.

1970-ben, nem sokkal azután, hogy Herskó János filmfőiskolás osztályából a Pannónia Filmstúdióba került volna, Vajda Béla Páternoszter címmel filmtervet adott be a stúdió vezetőségének, reménykedve, hogy lehetőséget kap annak megvalósítására. Az ötletet, hogy egy hivatali épület liftjének fülkéiben mindenféle szokatlan dolog történik, a Filmművészeti Főiskolán egykori csoporttársával, Maár Gyulával dolgozták ki. A terv tíz évig mégis fiókban maradt, és csak egy véletlennek köszönhetően került elő újra.

moto_perpetuo_02.jpg

Vajda Béla: Moto Perpetuo

A hetvenes évek elején írt vázlatból született Moto perpetuo olyan fikciós történetbe csomagolja a világ összetett történelmi és társadalmi jelenségeit, amelyben az animáció szimbolikus ábrázolásmódja többféle értelmezésre teremt lehetőséget.

A film képes forgatókönyvét az eredetileg grafikusművésznek készülő Vajda készítette, a végső grafikai tervet Sajdik Ferenc jegyzi, aki a korszak sok más animációs filmjében segédkezett tervezőként (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász). Talán az 1980 decemberében meggyilkolt John Lennont megidéző fotó sokkoló aktualitásának is köszönhető, hogy a Moto perpetuo 1981-ben Cannes-ban megkapta a legjobb rövidfilmnek járó Arany Pálmát.

Vajda Béla számos animációs rövidfilmet jegyez rendezőként, melyek sikerrel szerepeltek a nemzetközi filmfesztiválokon. Nyelvlecke című diplomafilmjét 1968-ban Oberhausenben díjazták, Jócselekedetek című rövidfilmjét 1974-ben szintén meghívták a cannes-i versenyprogramba. Másik emlékezetes filmje a Hanyas vagy? (1983) című animációs történelmi dokumentumfilm, amellyel elnyerte az oberhauseni filmfesztivál fődíját.

A Moto perpetuót a Nemzeti Filmintézet Filmarchívum igazgatósága digitalizálta és újította fel 2018-ban. A film május 28­. és 30. között ingyenesen megtekinthető a Filmión (regisztráció után).

Forrás: NFI

süti beállítások módosítása