Írások animációs filmekről, hosszra, formára és nemzetiségre való tekintet nélkül

Dot & Line

Dot & Line

Klasszikusok és kortárs sikerek a VII. Rajzfilmünnepen

2019. november 11. - dotandline

2019. november 15. és 17. között hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Rajzfilmünnepet, melyen az ország legkülönbözőbb pontjain lesznek vetítések és egyéb családi programok. Egy hétvégén keresztül több mint 110 helyszínen – mozikban, művelődési és közösségi házakban, könyvtárakban, iskolákban – lesz a magyar és a nemzetközi animációé a főszerep.

A KEDD Animációs Stúdió 2011-ben azzal a céllal indította útjára a Rajzfilmünnepet, hogy az ország minél több településére juttassa el a rajz- és animációs filmek sokszínű kultúráját, minél szélesebb közönség számára tegye elérhetővé a közösségi filmnézés élményét. Az idén hetedszerre megrendezett Országos Rajzfilmünnep filmkínálatát több mint 500 animációs alkotásból, egész estés és rövidfilmből, valamint sorozatból állították össze. Az aranykor klasszikus filmjei és sorozatai éppúgy szerepelnek a gazdag filmlistában, mint az elmúlt években készült magyar művek, illetve kortárs animációs összeállítások.

hegyi_oliver_vidamparki_kalamajka.jpg

Hegyi Olivér, Németi Fanni, Szénás Marcell: Vidámparki kalamajka

A 110 programból gyerekek és felnőttek is könnyedén találhatnak kedvükre való elfoglaltságot. A Lengemesék vagy a Bogyó és Babóca már pár éves kortól ajánlott, középiskolásoknak készült a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem trash-válogatása, az Oscar-díjas Michaël Dudok de Wit által rendezett, nagyrészt a Kecskeméti Rajzfilmstúdióban animált A vörös teknős különleges hangulata miatt inkább a tinédzser és felnőtt korosztálynak szól, akárcsak a valóság és képzelet határának különös birodalmában játszódó Mirai – Lány a jövőből  vagy Jankovics Marcell monumentális mozifilmje, Az ember tragédiája is.

Az elmúlt egy év mozis bemutatói közül is több alkotás került be az idei Rajzfilmünnep programjába. Rendkívüli izgalmakkal kecsegtet Milorad Krstić művészettörténeti utalásokkal teli, James Bond-filmek által inspirált akció-thrillere, a Ruben Brandt, a gyűjtő, melyben híres festményeket lop el egy titokzatos bűnbanda. Krstić egyedi látványvilágú, többszörös díjnyertes animációja mellett a Lengemesék 2 ‒ Tél a nádtengeren is látható lesz a Rajzfilmünnepen. A Berg Judit meseregényéből készült rajzfilm második részét 2018 decemberében mutatták be a mozik, melyben egy különleges lényekkel, lengékkel és harácsokkal teli világ tárul elénk, és megismerjük a tópart élővilágának életét, az évszakok hozta változásokat is. Szintén a vizek és a rétek élővilágába nyújt bepillantást a Vizipók-csodapók, amelynek a felújított változata idén tavasszal került a mozikban, most pedig a Rajzfilmünnep tűzi műsorra.

vizipok_csodapok_01.jpg

Szabó Szabolcs, Haui József, Szombati Szabó Csaba: Vízipók-csodapók

Tavaly az 50 éves kockásfülű nyúl apropóján Richly Zsolt életművének szenteltek kitüntetett figyelmet. Az animációs nagymesterek fókuszba állítását idén is folytatják és a Mézga család bemutatásának 50. évét ünnepelve a 85 éve született Nepp Józsefre emlékeznek a VII. Rajzfilmünnepen.

Az 1934-ben Csepelen született Nepp József 1957-től dolgozott a Pannónia Filmstúdióban, az első néhány évben háttérfestőként, majd íróként és rendezőként vált a magyar animáció egyik legsokoldalúbb zsenijévé. Az 1964-ben útjára indított Gusztáv-sorozatnak ő volt az egyik szülőatyja Dargay Attila és Jankovics Marcell mellett. Generációk nőttek fel a Mézga család kalandjain és Dr. Bubó mulatságos gyógyítási kísérletein, melyek elkészítésében fontos szerepe volt Neppnek. 

Nepp legendás életműve tele van nagy közönségsikert aratott rajzfilmekkel, amelyek mind szerepelnek a Rajzfilmünnep kínálatában. Számos egész estés animációs klasszikusban közreműködött: Romhányi Józseffel és Dargay Attilával közösen írták a Lúdas Matyit és a Szaffit, ő jegyzi Az erdő kapitánya és a Vili, a veréb forgatókönyvét, de neki köszönhetjük például a mai napig sűrűn idézett, kultikus Macskafogó aranyköpéseinek jelentős részét is. Grabowskiék kalandjait felújított formában élvezhetik majd a Rajzfilünnep vetítésein a nézők. Első önálló, egész estés munkája, a szatirikus hangvételű Hófehér is látható lesz, amely parodisztikus változatát mutatja be a jól ismert Grimm-mesének, a rövidfilmjei mellet pedig nagy figyelmet kapnak a mai napig népszerű sorozatai: a Mézga család, a Gusztáv és a Kérem a következőt! is.

mezga_csalad_2.jpg

Nepp József, Ternovszky Béla: Mézga család

A filmkínálat összeállításában a Kedd Stúdiónak évek óta kiemelt partnere a Magyar Nemzeti Filmarchívum, az MTVA, valamint a Kecskemétfilm, de számos magyar animációs stúdióval, mint a BAL Film, a Cinemon, a CUB Animation, a KGB, a Magyar Rajzfilm, az Omega-Kreatív vagy a The Hoppies, illetve több hazai filmforgalmazóval is együttműködünk annak érdekében, hogy az animációs filmtermés minél teljesebb keresztmetszetét mutathassák be a Rajzfilmünnep közönségének. A kortárs animáció hazai és nemzetközi trendjeiről a magyar filmfesztiváloknak köszönhetően kaphatnak betekintést: az Anilogue, a BuSho, a Kecskeméti Animációs Film Fesztivál (KAFF) és a Primanima mellett idén a CINEMIRA Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál válogatása is látható lesz a Rajzfilmünnepen, a jövő nemzedék alkotásaival pedig a művészeti egyetemek (MOME, METU, EKE) közreműködésével ismerkedhetnek meg az érdeklődők.   

A VII. Rajzfilmünnep hírei és részletes, helyszínekre lebontott programja a rendezvény weboldalán található meg.

süti beállítások módosítása