Írások animációs filmekről, hosszra, formára és nemzetiségre való tekintet nélkül

Dot & Line

Dot & Line

Online nézhető az Arany Pálma-díjas 27

2025. január 10. - dotandline

Két éve épp csak elkezdte fesztiválkörútját Buda Flóra Anna 27 című animációs kisfilmje, rögtön elnyerte a legnagyobb rövidfilmes díjat, a cannes-i Arany Pálmát, és a legnagyobb animációs díjat, az annecy-i Kristály-díjat. A film már online is nézhető. 

Buda Flóra Anna 27 című filmjének főhőse a 27 éves Alíz, aki még a szüleinél él. Születésnapján egy átmulatott éjszaka során tudatosul benne, hogy ideje búcsút mondani az illúzióknak, és megélni az őt körülvevő valóságot.

27 francia Miyu és a magyar Boddah gyártásában készült, producere Emmanuel-Alain Raynal és Pierre Baussaron, valamint Osváth Gábor és Lukács Péter Benjámin. A hangdizájnt Lukács Péter Benjámin és Zányi Tamás készítette, a zenét Mákó Mári és Mákó Rozi szerezte. A filmben magyar dialógusokat hallunk, a szereplőknek olyan színészek kölcsönzik a hangjukat, mint Stork Natasa, Farkas Franciska, Szabó Simon, Fekete Ádám, Enyedi Éva és Kaszás Márk.

27.png

Tovább

A clayography atyja újabb csodával lepett meg bennünket

2025. január 09. - HUJBI

Mindenki életében van legalább egy olyan személy, akihez mindennel lehet fordulni, mert mindig meghallgat és ha szerencsések vagyunk, még megszívlelendő tanácsokkal is ellát. Mikor ez az illető már nincs többé, akkor vagy találunk egy másikat vagy – és az életben inkább ez a jellemző – kénytelenek leszünk magunk megküzdeni a problémáinkkal. Történetünk főszereplőjének ez Pinky-t jelenti, a laza és szabadelvű, szókimondó öreg hölgyet, aki tud ám kedves is lenni ahhoz, aki megérdemli. Az ő halála lesz az a momentum, ami Grace Pudelt visszatekintésre, számadásra sarkalja, történetét pedig kedvenc csigájának meséli el.

Grace ugyanis nem egy csiga, hanem egy ember, aki édesanyjához hasonlóan rajong a csigákért és tulajdonképpen mindenért, amiben csigavonal van. Életének van egy hosszú időszaka, amikor nem csak úgy öltözködik és viselkedik, mint egy csiga, de szaporítja is őket és minden csiga vonatkozású tárgyat is felhalmoz. Grace-t egyik veszteség és csalódás éri a másik után: elárvul, ikertestvérétől elszakítják, házassága becsődöl, meghízik, álmai, vágyai nem teljesülnek. Ebbe még az is beleőrülne, aki nála sokkal erősebb lélekben, de ő valahogy mindig kikecmereg ezekből. Látszólag egy született vesztes, akit folyton halál vesz körül, de a történetéből, az emlékirataiból kiderül, hogy ez koránt sincs így. Az Egy csiga emlékiratai bizonyos szemszögből nézve egy életigenlő és inspiráló alkotás. Fanyar, de nem lemondó humorával, borús, mégsem gyászos színeivel és formavilágával, na meg furcsa, ugyanakkor nagyon szerethető antihősével képes empátiát kelteni a nézőben.

memoir_of_a_snail_2.jpg

Tovább

6 animációs filmterv fejlesztését támogatja a Filmjus

A FilmJUS Alapítvány Kuratóriuma 2024 novemberében kihirdette a forgatókönyvírásra és forgatókönyv fejlesztésre kiírt pályázatának nyerteseit, melyek közt hat animációs projekt van.

Az Alapítvány, a kollégák segélyezése és a nyugdíjtámogatás mellett a forgatókönyv-pályázat kiírását is fontosnak tartja, hiszen ez lehetőséget biztosíthat az alkotók számára, hogy munkáikat bemutathassák. Az Olvasó Bizottság – Zabezsinszkij Éva, Cserhalmi Ágnes, Csukás Sándor, Muhi Klári és Bacsó Zoltán – értékelése szerint a beadott munkák ismét erős versenyt hoztak és számos ígéretes mű született.

A győztes pályázók között olyan alkotások szerepelnek, amelyek friss perspektívákat keresnek, új kérdéseket vetnek fel és izgalmas megoldásokat kínálnak. A FilmJUS Alapítvány által odaítélt díjak lehetőséget biztosítanak az alkotóknak a továbblépésre és projektjeik fejlesztésére.

Traub Viktória Fruska című kisfilmterve 400 ezer forintos támogatást kapott. A film az illúziók elvesztéséről és a felnőtté válásról vágyáról szól, a gyerekkor és a felnőttkor határán egyensúlyozó, tépelődő és eleven képzeletű főhős, Bori tapasztalásain és szürreális vízióin keresztül. A mindennapok fülledt közönyét egy váratlan esemény töri meg: Boriék társasüdülőjének épülete előtt elgázolják Mozarellát, Bori nyulát. A film cselekménye az ezt megelőző délelőtt eseménysora, környezete pedig a '90-es évek balatoni nyaralásainak jól ismert világa.

traub_viktoria_fruska.jpg

Traub Viktória: Fruska

Tovább

Először nyert független animációs film Golden Globe-ot

Vasárnap este tartották a 82. Golden Globe díjátadót, ahol a legjobb animációs filmnek járó szobrot az Áradás című független film nyerte, ezzel történelmet írva.

Az idei Golden Globe egész estés animáció kategóriájában jelölték az Agymanók és a Vaiana 2. részeit (Disney), A vad robot (DreamWorks) és a Wallace & Gromit: Vengeance Most Fowl (Netflix, Aardman) című filmeket, valamint két független alkotást, az Egy csiga emlékiratait és az Áradást.

Az Áradás Golden Globe-díja történelmi esemény: még sosem nyert független animáció ebben a kategóriában, ráadásul olyan óriásokkal szemben, mint a Disney, a DreamWorks vagy a Netflix. A film ráadásul dialógmentes, lett-belga-francia koprodukció és mindössze 3,7 millió dollárból, egy ingyenesen elérhető programmal készült.

Ugyan az Áradás nagyon szép kört megy a filmfesztiválokon, és olyan fontos díjakat is elnyert már, mint a New York-i Filmkritikusok Egyesületének és az Amerikai Filmkritikusok Szövetségének díjai, a Golden Globe jelölés már önmagában díjnak számított egy ilyen film esetében. Az Áradást díjazták a tavalyi annecy-i fesztiválon, ahol a zsűri díját és közönségdíjat is elnyerte. Vetítették a 2024-es cannes-i filmfesztivál Un Certain Regard szekciójában, a Golden Globe animációs kategóriájának nyerteseként most már erős versenytársnak számít az Oscar-díjon is.

flow.jpg

Tovább

Ez történt 2024-ben magyar animációs fronton

Mintha csak tegnap írtuk volna össze a 2023-as animációs eseményeket... És máris eltelt egy év. A hagyományokhoz híven év végén ismét áttekintjük az elmúlt esztendő magyar animációval kapcsolatos eseményeit. 2019-ben témakörönként vettük végig mi minden történt az évben, 2020-ban, 2021-ben2022-ben és 2023-ban pedig hónapok szerint haladtunk, ezt követjük idén is.

Január

  • Annie-díjra jelölik a Műanyag égboltot és a Kojot négy lelkét.

Február

  • 2024-ben a 110 éves magyar animációt ünnepeljük.
  • A 27 a legjobb animáció a magyar filmkritikusok szerint.
  • Egyperces pilot érkezik a fejlesztés alatt álló Szélanya gyermekei című egész estés animációs filmtervhez.
  • Meghal Deák Tamás, a Macskafogó és a Mézga család zeneszerzője.
  • Kiállítás nyílik a Kojot négy lelkéből.
  • Online nézhető Darabos Éva sokszorosan díjnyertes MOME Anim diplomafilmje, a Pá, kis panelom!.

2024_1.jpg

Műanyag égbolt, Szélanya gyermekei, Pá, kis panelom!, Kojot négy lelke

Tovább

Magyarország annecy-i megjelenését támogatja a Nemzeti Filmintézet

A Nemzeti Filmintézet Filmszakmai Döntőbizottsága decemberi ülésének támogatásai között három animációs kezdeményezést támogat, mindhárom a jövő évi Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztiválhoz köthető.

Ahogy korábban írtuk, a hazai animáció 110 éves jubileumát ünnepelve 2025. június 8. és 14. között zajló Annecy-i Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon fókuszban lesznek a legnagyobb magyar alkotók, műhelyek, élvonalbeli gyártók és nem kevésbé a legifjabb tehetségek. Az annecy-i jelenlétre 114,5 millió forint támogatást szavazott meg az NFI a decemberi ülésén.

annecy_2025.jpg

Tovább
süti beállítások módosítása